Partizanov vesnik

List sportskog društva sa najvećim tiražom u SFRJ

Đorđe Perišić

od

u

ONI SU BRANILI DRŽAVNE BOJE

Đorđe Perišić:

  • Rođen: 1941. godine u Kotoru
  • Igrao: od 1960. aktivan i danas
  • U klubu: PK Partizan
  • Na mestu: beka
  • Reprezentativac: 142 puta
  • Zanimanje: pravnik — službenik „Centroturista“

Ovaj sjajni vaterpolista, bez koga se naša crno-bela ekipa i državna reprezentacija nije mogla zamisliti tokom dve i po decenije, počeo je kao plivač prsnoga stila. Ispoljio je veliki talenat već na startu, pa je 1960. i 1961. godine bio superiorni jugoslovenski rekorder na na 100 i 200 metara. Ali u naponu plivačke karijere preorijentisao se na drugi sport u vodi — vaterpolo — i od 1962. godine kada je prvi put stavio crno-belu kapicu na glavu, do današnjeg dana nije je više skinuo! Trenutno je jedan od najstarijih igrača savezne vaterpolo-lige i retka legenda ovog sporta koja se zadržala još uvek u bazenu!

Fizički predodređen za ovaj naporni sport, tehnički upoznat sa svim njegovim tajnama do detalja, Perišić se smatra, jednim od najboljih svetskih vaterpolista u ulozi čuvara najisturenijih protivničkih igrača. Dakle, kao poslednji čovek ispred vratara svoje ekipe (tzv. bek) imao je uvek najodgovornije zadatke i u ekipi Partizana i u najjačoj nacionalnoj selekciji; morao je redovno da čuva najopasnijeg špic-igrača suparničkog tima. Tako da mu je pripadala u deo čast da se u direktnim duelima tokom svoje duge karijere redovno ogleda u bazenu s mitovima svetskog vaterpola — Picom (Italija), Mšvemiradzeom i Dolgušinim (SSSR), Sivošem (Mađarska) i drugim!

Pored napred navedenih vrlina, Perišić je posedovao tri specifična kvaliteta koji su mu omogućavali da tokom dve decenije uspešno obavlja svoj delikatan zadatak u bazenu. Pre svega, ima izuzetne jake noge što mu dozvoljava da parira i najsnažnijim protivnicima u bespoštednoj borbi pod vodom, zatim poseduje neiscrpno iskustvo stečeno u višegodišnjim okršajima s najekskluzivnijim asovima i konačno — svaki vratar je sigurniji i pouzdaniji s njim u odbrana bar za 50 odsto. Razlog: u stanju je, kako se to kaže, veoma dugo da „stoji“ na vodi, pogotovo prilikom blokiranja pucačkih nastojanja protivnika, tako da je u tim situacijama najčešće neka vrsta — drugog golmana!

U današnjem trenutku našeg vaterpola, izuzev Ozrena Bonačića, mi nemamo vaterpolistu koji bi u ovoj ulozi mogao ozbiljnije da konkuriše Đorđu Perišiću. Zato bi on još uvek bio nezamenljivi reprezentativac, samo da ima više slobodnog vremena za pripreme s nacionalnom ekipom. Međutim, zaposlenje u „Centroturistu“ ga isuviše apsorbuje, tako da jedva odvaja vreme i za treninge u Partizanovoj ekipi. To je jedini i isključivi razlog što Đorđe Perišić nije više standardni reprezentativac.

Nesumnjivo jedan od igrača s najdužim stažom u državnom timu posebno u ekipi Partizana, Perišić je rekorder po broju nastupa u Kupu evropskih šampiona; u svih pet kampanja za ovaj najveći svetski klupski vaterpolo-trofej 1963, 1965, 1966, 1970 i 1974. — redovno se nalazio u našoj crno-beloj momčadi!