Partizanov vesnik

List sportskog društva sa najvećim tiražom u SFRJ

Uvek u vrhu!

od

u

Državno prvenstvo u tenisu odvija se na terenima Partizana: Teniserke i teniseri Partizana ušli su u 50. seniorsko prvenstvo države sa velikim ambicijama da uspeju i dokažu napredak svoga kluba

Partizan organizator jubilarnog pedesetog pojedinačnog seniorskog prvenstva Jugoslavije: Na teniskom poligonu Partizana od 20. do 24. septembra igra se jubilarno, pedeseto pojedinačno prvenstvo Jugoslavije. Ovaj šampionat je ujedno i uvod u jubilej kolektiva teniskog kluba Partizan: trideset godina postojanja i značajnog doprinosa jugoslovenskom sportu.

Partizan je bio organizator mnogih međunarodnih, evropskih, svetskih i državnih teniskih takmičenja. Zbog uspešnog organizovanja takmičenja, kvaliteta i doprinosa koji je ovaj klub dao jugoslovenskom tenisu, Partizanu je poveren zlatni jubilej.

Članovi ovog kolektiva bili su decenijama u najužem rukovodstvu Teniskog saveza Jugoslavije, Srbije i Beograda. Predsednik Dušan Korać, general-pukovnik, bio je u više mandata predsednik Teniskog saveza Jugoslavije (sada je doživotni počasni predsednik), najduže od svih na ovom najvišem mestu jugoslovenskog tenisa i najzaslužniji za njegov razvoj poslednjih decenija. Gde god je bio sa službom, ostavljao je dubok trag u ovom belom sportu. U Novom Sadu Koraćevom zaslugom je održan susret za ekipno prvenstvo sveta — Devis kup (1953). Bio je predsednik Teniskog saveza Hrvatske. Na svakom mestu je bio velika dobit za tamošnji „beli sport“.

Danas u Teniskom savezu s Jugoslavije, članovi Partizana imaju značajna zaduženja: Vladimir Zović je generalni sekretar, prof. dr Branko Todorović je predsednik Stručne komisije, Petar Marinković predsednik Komisije za međunarodne veze. Marinković i Tone Požeg bili su generalni sekretari TSJ, a Jelena Genčić predsednik.

Teniska škola Partizana je danas jedna od najvećih u zemlji.

Partizan je najveći klub u zemlji, sa najbrojnijim članstvom i velikom materijalnom bazom.

Takav kolektiv je i bio u mogućnosti da organizuje najveća takmičenja u Beogradu. Organizovao je sedam seniorskih prvenstava Jugoslavije, dva Međunarodna šampionata Jugoslavije, Balkanske teniske igre, nezaboravni egzibicioni meč kada se pružila prilika Beograđanima da vide Sedžmena i Seguru (Sedžmen je bio tada prvak sveta a Segura među deset najboljih). Partizan je organizovao i četiri susreta za ekipno prvenstvo Evrope u dvoranama — Gustav kup.

Na terenima Partizana viđeni su najpoznatiji teniseri, bilo da igraju na Međunarodnom šampionatu, bilo u Devis kupu. Tu su bili Darmon (prvak Francuske), Nastase (jedan od najvećih tenisera sveta), Metreveli (prvak SSSR-a), Motram (prvak Engleske), Arkinstal (jedan od najboljih igrača Australije), Bergelin (prvak Švedske i jedan od najvećih tenisera sveta), Orantes (prvak Španije i igrač sa svetske rang liste), Bjorn Borg (prvak sveta)…

Na terenima i u organizaciji Partizana održana su takmičenja (sedam puta) za ekipno prvenstvo sveta — Devis kup. Da se pod setimo: 1956 sa Egiptom, pa sa Velikom Britanijom, 1957. — sa Meksikom, 1964, sa Luksemburgom i sa Argentinom, 1977. sa Španijom i ove godine sa Švedskom.

Teniseri Partizana ima li su značajne uspehe na takmičenjima. Partizan nije imao velike asove, ali su njegovi igrači bili prisutni u vrhu pojedinačnih i ekipnih prvenstava Jugoslavije, bili na rang listama najboljih.

Muškarci su bili sedam puta ekipni prvaci države (od 1953. do 1957.) zatim 1959. i 1961. godine.

Ženska ekipa je još uspešnija: osam puta je trijumfovala na državnim prvenstvima! I to: 1953., 1954., 1968., 1970., 1971., 1972., i zatim redom sve do 1975.

Pojedinci su bili prvaci države u raznim razdobljima. Ilija Panajotović — šampion 1959., Nikola Špear 1968. i 1972. Dragica Laslo 1954. Jelena Genčić 1958. i. 1964…

Partizan je imao mnogo tenisera; neka imena su vezana za istoriju teniskog sporta u Jugoslaviji: Ivan Radović, Voja Ristić, Ilija Panajotović, Stevan Laslo, Sima Nikolić, zatim takmičarke Dragica Laslo, Vera Međanski-Petrović, Vera Masarović, Maja Đukić-Todorović, Sonja Požeg, Biljana Kostić. Ipak, može se reći da je Jelena Genčić bila izuzetna. Pored toga što je bila višestruka prvakinja države i skoro 15 godina na rang listi među prvih pet (dvaput prva), ona ima još jedan rekord: u osvojenim titulama najboljeg mešovitog para u Jugoslaviji! Devet puta je sa Simom Nikolićem bila prvakinja Jugoslavije i još tri puta sa Minčekom (iz Splita). To nije postigla nijedna druga igračica. Da nije Genčićeva bila i rukometašica (više godina golman državne ženske rukometne reprezentacije) bila bi, više puta državna prvakinja.

Među dobitnicima Zlatnih plaketa SFKJ za velike zasluge nalazi se znatan broj članova Partizana: dr Frane Bulić, Marija Todorović, Jelena Genčić, Veljko Kovačević, Petar Marinković, Gojko Nakarada, Mihajlo Nikolić, Tone Požeg, Voja Ristić, Slavoljub Stanković, Branko Todorović … Ordenom zasluge za narod, prilikom proslave 50. godišnjice teniskog saveza Jugoslavije, odlikovani su: Jelena Genčić, Branko Todorović, Voja Ristić i Petar Marinković.

Organizujući pedeseto jubilarno seniorsko pojedinačno prvenstvo Jugoslavije, kolektiv Partizana započinje akcije i za svoju proslavu brojnim takmičenjima i, svakako, novim uspesima.