Sa teniskih terena: Teniski klub ima sada preko 600 članova i 12 terena sa klupskom kućom. Velike pripreme za tridesetogodišnji jubilej Društva. Organizacija prvenstva države
Ova godina je jubilarna za mnoge sportske kolektive. U toliko je značajnija što spada u godinu fizičke kulture i proslavu 30. godišnjice pobede nad fašizmom. Među takvim kolektivima nalazi se i Jugoslovensko sportsko društvo Partizan. Slavi 30 godina svoga plodonosnog rada.
Ova proslava će se manifestovati u svim brojnim klubovima ovog velikog sportskog kolektiva, kroz razne manifestacije i takmičenja.
I Teniski klub uzima vidnog učešća u ovoj proslavi. Među prvima je koji će svojim akcijama obeležiti jubilej familije čiji je član. Prihvatio se da organizuje pojedinačno seniorsko prvenstvo Jugoslavije, koje ove godine ima izuzetan značaj.
Počeo sa devet aktivnih članova
Nije na odmet da se podsetimo na prve korake ovog kluba. Bilo je to u godini kada su nicala sportska društva, sportski klubovi, oživljavao se sportski život u oslobođenoj domovini.
Nekoliko entuzijasta sa crvenih terena počelo je akciju koja je dovela do osnivanja kluba. Tu su među prvima bili Voja Ristić, Gojko Potkonjak i drugi. Njihovo bavljenje na teniskim igralištima na Kalemegdanu svakim danom je sve više privlačilo pažnju šetača. Broj onih koji su dolazili i da uče, svakim danom je povećavan.
I došla je potreba — da se osnuje klub.
Prva skupština, osnivačka, održana je u prostorijama Doma Armije. Bilo je četrdesetak učesnika. Za prvog predsednika izabran je Danilo Lekić, general-pukovnik.
Tada je organizacija imala svega 9 aktivnih takmičara.
Danas — najveći u zemlji
S godinama i zbor aktivnog rada članova, klub se brzo razvijao. Brojnost članstva je rasla, broj takmičara takođe. Klub je počeo da organizuje prvenstva Srbije, grada, Jugoslavije.
Zidine Kalemegdana nisu pružale mogućnosti da se klub razvija prema naraslim potrebama. Broj igrališta nije mogao u tvrđavi da se povećava. Određeni, zidinama uokvireni, stešnjeni ambijent sputavao je širu inicijativu.
Klub se okrenuo prema velikim mogućnostima Sportskog društva Partizan. Izložene su želje da se u okviru onda najvećeg stadiona u našoj zemlji i objekta u celini, izgrade teniski tereni. Želja se pretvorila u realnost, nikli su divni tereni.
Danas, klub ima 12 lepih igrališta, u divnom ambijentu. To je danas teniski objekat među najvećima u Jugoslaviji, a po lepoti i najlepši. Jedan zaista jedinstven objekat. Na ovom teniskom poligonu svakodnevno se pojavljuju stotine članova…
Partizan je, danas, najmasovnija teniska organizacija. Ima preko 600 članova.
Takvom kolektivu proširile su se mogućnosti, narastaju potrebe, koje se podmiruju od članarine tog brojnog članstva i podrškom Društva. Klub ima, sada, prihode od članarine veće nego što su budžeti od teniskih saveza.
Klub ima 2 profesionalna trenera, tenisku školu, klupsku kuću u kojoj se odvija intenzivan društveni život.
Organizator mnogih svetskih takmičenja
U Partizanu su nicali prvaci grada, prvaci Srbije, prvaci Jugoslavije, osvajači mnogih trofeja na turnirima u zemlji i inostranstvu.
Organizovana su mnoga državna prvenstva, održani mnogi turniri međunarodnog značaja. Nekoliko godina Partizan je organizovao i međunarodne šampionate Jugoslavije, koji su okupljali evropsku pa i svetsku elitu belog sporta.
Na Stadionu je bio nezaboravni meč najvećih tenisera sveta, Sedžmena i Segure. Nekoliko hiljada ljudi prisustvovalo je ovoj egzibiciji svetskog šampiona iz Australije i crvenoputog Panča Segure.
Na Partizanovim terenima borili su se i drugi svetski i evropski asovi. Da nabrojimo samo neke. Tu su bili: Nastase, Bergelin, Montram, Arkinstal, Dorfman, Metreveli, Darmon, Skonecki, Pijetranđeli, Kukal… Dugačka bi bila lista velikih imena belog sporta koji su se borili na ovim igralištima a u svojim zemljama bili dugogodišnji šampioni, pobednici na mnogim međunarodnim turnirima.
Najveća teniska elita naše zemlje iz godine u godinu okupljala se na ovom teniskom poligonu. Rado su dolazili, jer su bili dobro primljeni, tereni su omogućavali kvalitetnu igru, ambijent je pružao raspoloženja za velika sportska zbližavanja i prijateljstva.
Partizan je bio i organizator nekoliko takmičenja za ekipno prvenstvo sveta — Devis kup.
Na jednom snimku teniskog objekta, napravljenom sa krova obližnjeg solitera, a koji je objavio jugoslovenski sportski list „Sport“, video se ceo objekat, svi tereni i na njima mnogi takmičari, jer se održavalo državno pojedinačno prvenstvo, pa je ispod snimka stavljen potpis — kao u Vimbldonu!
Velike pripreme za šampionat
Klubu sada predstoji velika obaveza: da organizuje državni šampionat. Organizacija treba da bude bolja nego ikad do sada s obzirom na jubileje.
Tim povodom, predsednik Kluba, Dušan Korać, general-pukovnik, kaže:
— Ovaj šampionat treba da bude izuzetan. To i zbog toga što ta priredba treba da bude i naš doprinos proslavi Društva Partizan. Biće preuređen ceo objekat, svi tereni. Dobijanjem još tri igrališta pruža se mogućnost primanja većeg broja takmičara, bolji raspored takmičenja. Priredba će imati i jedan manifestacioni karakter…