Intervju sa zamenikom predsednika FK Partizan
Nikola Lekić i njegovi saradnici u Upravi kluba vrlo aktivno rade na stvaranju uslova koji bi Partizan opet učinili velikim i šampionskim timom
Našem fudbalskom klubu, očigledno, u tekućem prvenstvu ne cvetaju ruže. No, kriza je znatno dublja i ona, bezmalo, obuhvata period od poslednjih deset godina, tačnije od 1966. i onog zlosrećnog briselskog finala Kupa evropskih šampiona. Imajući te činjenice pred očima, zamolili smo za razgovor generala Nikolu Lekića, zamenika predsednika FK Partizan. General Lekić nam je rado izašao u susret, naglašavajući da on ovom prilikom ne iznosi samo svoje mišljenje, već jedinstveni stav čitavog Izvršnog odbora i Predsedništva FK Partizan.
P. VESNIK: Kriza je evidentna i nas samo interesuje kako uprava misli da nađe pravi put, izlaz iz ćorsokaka u koji je upao fudbalski klub?
LEKIĆ: Za poslednjih deset godina mnogo je propušteno i zapušteno, ali bi bilo iluzorno sada pojedinačno nabrojati krivce. Kriza je stvarana više godina i mi ne možemo za dan-dva dovesti sve na svoje pravo mesto. Ipak, preduzeli smo niz konkretnih mera koje treba Partizanu da vrate stare pozicije.
P. VESNIK: A to su?
LEKIĆ: Hoću prvo da naglasim da je sav rad uprave orijentisan na naredno prvenstvo. U tekućem se ne može mnogo menjati, cilj nam je samo ostvarenje što povoljnijeg plasmana. Predviđeno je da se stručni štab koji nas broji sedam trenera, proširi i da se dovede čovek koji bi bio koordinator i nadglednik rada čitavog stručnog štaba. On bi se starao o izvršenju predviđenog plana: rukovodio bi radom svih trenera, a po potrebi bi mogao i individualno da radi sa pojedinim prvotimcima. Džina Simonovski je naš dugogodišnji zaslužni član. On neće biti na dužnosti tog, nazovimo ga ne baš najsrećnije — prvog trenera. On će i dalje ostati u Partizanu, a mi ćemo se truditi da mu odamo dužno priznanje za sve pozitivno što je dao u proteklim godinama.
P. VESNIK: Da li bi taj stručni štab imao potpunu samostalnost u radu?
LEKIĆ: I dosadašnji treneri, kao niko pre njih, imali su apsolutno odrešene ruke, niko im se nije mešao u rad. Obaveza je bila prvog trenera da posle izvesnog perioda samo da analizu (ne)uspeha u proteklom vremenskom intervalu. Izvršnom odboru i Predsedništvu Partizana. Sa tom praksom će se nastaviti i ubuduće, a kad smo već kod toga da dodam da nam je na kraju prošlog šampionata bila neophodna jedna takva stručna analiza, koje nije bilo — i da je to dobrim delom doprinelo lošem startu u ovogodišnjoj trci za bodove.
P. VESNIK: Kako ocenjujete plasman „crno-belih“ u dosadašnjem toku prvenstva?
LEKIĆ: Vrlo loš start nas je doveo u nezavidan položaj. Igrači su sada mnogo spremniji, ali igraju u nekakvom grču, jer se od njih uvek očekuje pobeda. Smatram da smo sve planirane bodove osvojili, sem onog koji nam je uzeo niški Radnički u Beogradu.
P. VESNIK: Poznato je da Partizan ima najviše igrača pod ugovorom u Prvoj saveznoj ligi (blizu 40). Hoće li uprava nešto preduzeti o u cilju smanjenja broja igrača?
LEKIĆ: Tačno, imamo i suviše igrača pod ugovorom, što je teško i finansijski izdržati. Taj broj ćemo znatno smanjiti, zadržavajući samo već proverene prvotimce i perspektivne mlade igrače. Ostali će morati sebi da potraže drugi klub.
P. VESNIK: Interesuje nas koliko se u Partizanu, pre svega, vodi briga o čoveku?
LEKIĆ: Mi se borimo za humane odnose u sportu i među ljudima uopšte. Konkretno, kada je Zoran Miladinović, jedan od naših trenera, bio u bolnici o egzistenciji njegove porodice se brinuo klub. On je primao redovnu platu, kao daje radio. To isto važi i u slučaju Zorana Racića, koji je teško povređen pre sedam meseci. Pored toga, čuje se glas igrača, oni odlučuju o svojoj sudbini. Na početku ovog dela prvenstva sami su dali predlog o sistemu nagrađivanja, koji je i usvojen. Ako još ima nešto što smo propustili, formirana je komisija koja treba do kraja sezone da donese sva normativna akta; da do tančina reguliše statut, sistem nagrađivanja, pitanje igrača koji su u JNA…
P. VESNIK: Da li se nešto radi na poboljšavanju uslova rada igrača? To su pitanja loših reflektora, svlačionica, pomoćnog terena…
LEKIĆ: I tu smo preduzeli odlučne korake. Oformljena je materijalno-finansijska komisija koja radi na saniranju tih problema. Pitanje boljeg osvetljenja na stadionu se uskoro skida sa dnevnog reda: do Dana mladosti ćemo imati znatno jače osvetljenje i radi se na tome da reflektori budu pušteni u rad polovinom maja na prijateljskoj utakmici sa Crvenom zvezdom.
P. VESNIK: Kako objašnjavate fenomen publike? Dobrih rezultata je malo, a verni navijači i dalje u impozantnom broju dolaze na stadion JNA?
LEKIĆ: Želim da se ne shvati kao fraza kad kažem da imamo zaista izuzetnu publiku, koja prati naše utakmice i u uspesima i u padovima. Partizanovi verni navijači su, normalno, postali pomalo i nestrpljivi u stalnom iščekivanju velikih rezultata. Ne želim ništa da obećavam, samo im poručujem da se strpe, da i dalje budu sa nama, da bi se uskoro svi zajedno radovali.